Technologie
Technologie |
Problemem podczas eksploatacji wkładów kominkowych jest brudzenie się szyb sadzą. Jest to związane z jakością używanego opału i trudne do uniknięcia. Producenci wkładów stosują niekiedy rozwiązania pozwalające dłużej zachować czystość szyb. Może to być na przykład tak zwana kurtyna powietrzna. We wkładach, które ją mają, powietrze dopływa do paleniska szczeliną wokół szyby, a jego strumień odpycha od niej cząstki smoliste. Wadą takiego rozwiązania jest to, że wkład nie jest wtedy szczelny. Innym rozwiązaniem jest pokrycie szyby cienką warstwą tlenków metali. Promieniowanie podczerwone emitowane przez płonące drewno odbija się od tak zabezpieczonej szyby, powtórnie przez nią przechodzi i dodatkowo ją nagrzewa. Dzięki temu temperatura wewnętrznej powierzchni szyby jest mniej więcej dwukrotnie wyższa niż szyby bez tej powłoki. W temperaturze około 600°C ma miejsce zjawisko pirolizy, czyli całkowitego spalania cząstek stałych osiadających na szybie, która dzięki temu przez długi czas pozostaje czysta.
Rozwiązanie nazywane automatycznym by-passem spalin polega na połączeniu drzwiczek wkładu z szybrem, który otwiera się automatycznie w momencie otwarcia drzwiczek. Powoduje to zwiększenie ciągu kominowego, dzięki czemu do paleniska dopływa więcej powietrza, a więc łatwiej jest rozpalić ogień. Silniejszy ciąg zapobiega jednocześnie wydostaniu się dymu do pomieszczenia.
Wkłady (najczęściej stalowe) bywają wyposażone w króciec do podłączenia przewodu doprowadzającego powietrze bezpośrednio do paleniska, które jest niezbędne w procesie spalania. Takie rozwiązanie to ważna zaleta. Działanie ciągu kominowego powoduje
bowiem powstanie podciśnienia, co skutkuje napływem do budynku dużej ilości powietrza z zewnątrz. Jeśli odbywa się to w sposób niekontrolowany - przez nawiewniki w oknach lub innego rodzaju otwory - zimą pomieszczenia znacznie się przez to wychładzają. Zastosowanie przewodu doprowadzającego powietrze z zewnątrz bezpośrednio do kominka pozwala wyeliminować wynikający z tego dyskomfort i ograniczyć straty ciepła w pomieszczeniu.