Ile mocy
Jaka moc kominka |
Jeśli chcemy ogrzewać dom kominkiem, musimy wybrać wkład zapewniający optymalną moc grzewczą. Producenci podają tak zwaną moc nominalną, czyli średnią z mocy wkładu mierzonej w ciągu trzech godzin jego pracy.
Można uznać, że jest to rzeczywista moc grzewcza, jaką będziemy dysponować, paląc w kominku. Jest ona niższa od mocy maksymalnej, która w trakcie normalnej eksploatacji praktycznie nie jest osiągana.
Jak sprawdzić, czy nominalna moc wkładu wystarczy do ogrzania domu? Trzeba znać wielkość jego zapotrzebowania na ciepło. Tak zwane projektowe obciążenie cieplne oblicza się zgodnie z normą PN-EN 12831, uzyskując precyzyjny wynik.
Aby dobrać moc wkładu kominkowego do przeciętnego domu jednorodzinnego, aż tak dokładne obliczenia nie są potrzebne, zwłaszcza gdy kominek ma być tylko dodatkowym źródłem ciepła. W takim wypadku można przyjąć, że moc nominalna wystarczająca do ogrzania 1 m2 pomieszczenia o wysokości około 2,8 m wynosi od 0,08 kW - dla domów budowanych współcześnie, dobrze zaizolowanych cieplnie, do 0,14 kW - dla starych, bez izolacji.
Nie warto kupować wkładu o zbyt dużej mocy. Ta wynikająca z obliczeń wystarczy do ogrzania domu, gdy na zewnątrz panuje 20-stopniowy mróz. Kiedy temperatura jest wyższa, moc kominka trzeba zmniejszyć przez zdławienie dopływu powietrza, a praca wkładu z mocą znacznie mniejszą od nominalnej powoduje spadek sprawności, czyli zwiększone zużycie paliwa i wytwarzanie dużej ilości sadzy ze wszystkimi tego konsekwencjami.