Dekoracyjna obudowa kominka
Dekoracyjna obudowa kominka |
Po wykonaniu dekoracyjnej obudowy kominek z wkładem niewiele różni się od otwartego.
Wszystko zależy od tego, na jaki wkład się zdecydujemy. Niektóre już same w sobie stanowią dekorację (te są zwykle najdroższe), inne mają prosty kształt i duże przeszklenia, by po obudowaniu były jak najmniej widoczne.
Kominek nie musi przylegać do ściany, może stać nawet na środku pomieszczenia. Wtedy warto go wyposażyć we wkład dwu-, a nawet trójstronnie przeszklony. Dla wielu osób istotna jest możliwość obserwowania ognia. W takiej sytuacji najlepiej wybrać wkład o jak największym przeszkleniu i jak najmniejszym udziale ram w konstrukcji obudowy.
Małe wkłady mają zwykle szerokość około 60 cm i wysokość mniej więcej 50 cm, szerokość największych sięga 1 m, a nietypowych, wydłużonych przekracza nawet 1,5 m. Są też wkłady, których przednia ściana (fasada) ma kształt kwadratu, a także wertykalne - o większej wysokości niż szerokości. Taka konstrukcja umożliwia wydłużenie płomienia dające interesujący efekt wizualny oraz umieszczenie kominka w wąskiej przestrzeni, na przykład między oknami. Większość wkładów ma płaską przednią ścianę z płaską szybą. Spora część ma szyby pryzmatyczne lub zaokrąglone, nazywane panoramicznymi. Dają one większy kąt obserwacji płomieni - płonące drewno może być w nich wysunięte przed boczne krawędzie obudowy kominka. Wkłady pryzmatyczne (z szybą pryzmatyczną) mają drzwiczki wygięte po bokach i trzy płaskie lub - coraz częściej - jedną giętą szybę gwarantującą większą szczelność. Szyby zaokrąglone stwarzają podobny efekt, tyle że nie mają wyraźnie zaznaczonych krawędzi gięcia - są łagodnie wygięte na całej szerokości. Jedne i drugie wkłady nadają się szczególnie do kominków narożnych. Jeśli powierzchnia szyby jest duża w stosunku do wielkości paleniska, wypromieniowuje przez nią większa część ciepła niż w przypadku wkładów z płaską szybą (20-25% - gdy jest płaska, 40-45% - gdy jest pryzmatyczna lub zaokrąglona). Z tego względu nieco lepiej sprawdzają się jako źródło ciepła w pomieszczeniu, w którym się znajdują, niż jako urządzenia wyposażone w DGP lub podłączone do instalacji co. i ogrzewające cały dom.
Wielkość wkładu należy dopasować przede wszystkim do wielkości pomieszczenia, w którym ma być zainstalowany. Trzeba mieć świadomość, że w czasie palenia przez jego szybę wypromieniowuje znaczna ilość ciepła. Zbyt duża będzie przyczyną przegrzewania pomieszczenia.
Wkład o mocy 20 kW z szybą pryzmatyczną dostarcza 8-9 kW energii tylko przez promieniowanie (nie licząc konwekcji). W salonie o powierzchni 30 m2 jest to około 300 W/m2, czyli trzy-cztery razy więcej, niż potrzeba, gdy na dworze jest -20°C!